ریاضی، آمار، کدنویسی و علم داده ها

ر

دانشمندان داده ها می بایست دانش و مهارت کافی در کاربرد ریاضی و آمار به منظور فهم داده ها و درک ارزش آنها داشته باشند. همچنین این مهارت ها در جهت پیش بینی، مدلسازی تصمیم و آزمون فرضیه بکار می آیند. در اینجا لازم است که تفاوت بین ریاضی و آمار آشکار شود، ریاضیات از روش های عددی جبری و استدلال قیاسی برای توصیف کمی استفاده می کند. هر چند آمار علمی است که از ریاضیات نشات گرفته است، اما بر روی کاربرد روشهای تصادفی- روشهای مبتنی بر احتمالات و استدلال استقرایی برای توصیف کمی متمرکز است.

کاربرد مدلسازی ریاضی در علم داده ها

دانشمندان داده از روشهای ریاضی برای ایجاد مدلهای تصمیم گیری، تخمین، و پیش بینی آینده استفاده می کنند. برای ورود به دنیای دیتا ساینس مهارت ابتدایی در ریاضیات مانند حساب دیفرانسیل و انتگرال و جبر خطی نیاز است.

کاربرد روشهای آماری برای استخراج بینش از داده ها

در علم داده ها، روش های آماری برای فهم بهتر ارزش داده ها، ارزیابی فرضیه ها، برای شبیه سازی طرح ها، و برای پیش بینی وقایع آینده، مفید هستند. مهارتهای پیشرفته آماری حتی در میان تحلیلگران، مهندسین و دانشمندان نیز کم پیدا می شود. اگر به طور جدی می خواهید وارد دنیای دیتا ساینس شوید، بهتر است با روش های ابتدایی آمار مانند، انواع روشهای مبتنی بر رگرسیون، شبیه سازی مونت کارلو، و بیز (Bayes’ theorem) آشنا باشید.

جایگاه کد نویسی در علم داده ها

تقریبا می توان گفت، هنگامی که با داده ها سر و کار دارید، کدنویسی غیر قابل اجتناب است. پس لازم است که کدنویسی بدانید، چرا که با داشتن این مهارت، می توانید به کامپیوتر دستور دهید چگونه داده ها را دستکاری، تحلیل و مصور نماید. برای این منظور تسلط بر زبانهای برنامه نویسی پایتون یا آر بسیار ضروری است، چرا که این زبانهای اسکریپت نویسی به شما ابزارهای کافی برای تحلیل و مصور سازی داده ها را می دهند. همچنین مسلط بودن بر SQL برای پرس و جوی داده های موجود در بانک های اطلاعاتی بسیار ضروری است. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، برای مصورسازی داده ها به کمک انواع نمودارهای می توان از کتابخانه جاوا اسکریپت D3.js استفاده نمود. با استفاده از این کتابخانه، می توان صفحات وب تعاملی برای مصورسازی داده ها ایجاد کرد. اغلب افراد وقتی اسم برنامه نویسی می آید، ترس سراسر وجودشان را فرا می گیرد، اما واقعا برنامه نویسی آن چیز ترسناکی که در ذهن اغلب افراد وجود دارد نیست، برنامه نویسی می تواند بسیار جذاب و ساده باشد و این کاملا بستگی به انتخاب شما دارد که با چه رویکردی به آن نگاه کنید. به نظر من با یک برنامه ریزی شش ماهه فشرده می توان به همه موارد گفته شده از ریاضی و آمار گرفته تا برنامه نویسی مسلط شد.

درباره نویسنده

محمدمهدی لطفی نژاد

ارسال دیدگاه

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

بایگانی

دسته‌ها

اطلاعات