انقلاب داده ها، باور کنیم دنیا تغییر کرده است

ا

در مقاله قبل به این نکته اشاره شد که علم داده ها (Data Science) فقط برای سازمانهای بزرگ نیست و همه افراد می توانند از مزایای این علم بهره مند شوند، این بدان معنی است که فرهنگ و سبک زندگی ما در اثر تحولات شگرف در عرصه فناوری به ویژه فناوری اطلاعات تغییر نموده است. و ما باید خود را با این تغییرات هماهنگ نماییم. برای این هماهنگی الزاما نیازی به رفتن به دانشگاه و دریافت مدرک در زمینه آمار، کامپیوتر و یا حتی علم داده ها نیست.

در واقع انقلاب داده ها چندان متفاوت از انقلاب صنعتی که در گذشته زندگی بشر را متحول کرد، نیست. فقط برای اینکه بتوانید با این تحولات خود را سازگار نمایید، می بایست برای کسب مهارتهای لازم زندگی مدرن وقت کافی اختصاص دهید. برای یادگیری علم داده ها، شما می توانید در دوره ها، کارگاه های آموزشی و سمینارهایی که با محوریت این موضوع هستند شرکت نمایید و یا منابع آنلاین را تهیه کنید. کتابهای زیادی نیز در این زمینه تالیف شده اند، که متاسفانه سهم زبان فارسی در این محصولات آموزشی بسیار ناچیز است. پس تا اینجا مشخص شد که همه می توانیم از علم داده ها استفاده کنیم، هر کسی با داشتن اندکی دانش نسبت به استخراج بینش از داده ها (Data Insights) می تواند از آن برای بهبود زندگی، شغل و کسب و کارش استفاده نماید. علم داده ها نحوه تعامل شما را با دنیای پیرامون تان تغییر می دهد. آدمی انتظار دارد وقتی کاری را انجام داد، نتیجه آن را نیز ببیند، اما بینش هایی که از داده ها استخراج می شود، راه را برای ایجاد تغییر و گرفتن تصمیمات خوب هموار می کند. شما می توانید این بینشها را برای ایجاد تغییرات ذیل به کار ببندید.

  • بهبود کسب و کار و افزایش نرخ بازگشت سرمایه برای فعالیت های کمی
  • بهبود تاثیرخلاقیت ها در زمینه فروش و بازاریابی – خواه جزئی از یک کمپین بازاریابی سازمانی باشد، و یا خواه تلاشی برای کسب موقعیت های شغلی بهتر برای یک فرد باشد.
  • پیشی گرفتن از بقیه در استفاده از پیشرفتهای اخیر در عرصه های گوناگون
  • ایجاد جامعه ای امن تر
  • کمک به ایجاد دنیایی بهتر برای افراد کم برخوردار

درباره نویسنده

محمدمهدی لطفی نژاد

ارسال دیدگاه

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

بایگانی

دسته‌ها

اطلاعات